Běh naděje

Dnes jsme pomohli dobré věci. U dobročinné akce Pohybem k naději j...

201220132014
201520162017
201820192020
202120222023
LedÚnoBře
DubKvěČer
ČrvSrpZář
ŘíjLisPro
Vypadá to, že ve Vašem prohlížeči kalendář nebude fungovat :( ...
Zkuste použít třeba Google Chrome

Kdo je na břézku?


Celkem 1 návštěvník:

1 cizí návštěvník

Aktivity

Milí duháci,

jak všichni jistě víte, kvůli současné situaci nějakou dobu nebudeme mít schůzky. Nám to bylo moc líto, a proto jsme se rozhodli pro vás vytvořit Koronahrátky. Ty se budou postupně plnit různými úkoly. Můžete se těšit na šifry, nové hry nebo třeba výtvarné činnosti a zabít tím trochu volného času...

Doporučujeme si na tyto aktivity založit sešitek, takový deník, do kterého si můžete zapisovat nové poznatky, zážitky a nápady. Hned v první aktivitě si ukážeme, jak si deník můžete vyzdobit a zkrášlit.

Splněné úkoly nám potom můžete poslat na e-mail koronahratky@gmail.com. My si vše poznamenáme a ti nejpracovitější z vás dostanou odměnu v podobě VIP akce! Se svými výtvory se také můžete podělit na naší facebookové stránce Duha AZ, abyste namotivovali své kamarády k plnění úkolů a mohli si odměnu užít společně. Přejeme hodně zdraví a zábavy u Koronahrátek!

12) Opékání párků (18. 4. 2020)

Dnes tu máme zase něco z jinačího soudku. Připravili jsme online hru, ve které si můžeš zkusit opéct virtuální párek na ohni. Ovládání je jednoduché a určitě ho pochopíš podle popisků na tlačítkách.


Tvým úkolem bude nastavit si správnou výšku, ve které budeš párek opékat, aby se ti dobře propekl ale nespálil. Zároveň musíš často přikládat, aby ti oheň nevyhasnul a občas nasekat dřevo, aby ti nedošlo.


Dej pozor - tlustý párek se tu snadno spálí na povrchu dřív, než se řádně propeče - musíš proto péct pomalu a výš nad ohněm. Tenký se zase rychle vysuší když na něm pomalu dopékáš kůrčičku. Neboj, zaznamená se jen ten výsledek, který budeš chtít odeslat. Tak to pojď vyzkoušet a sleduj, jak párek nad ohněm pěkně zlátne.


Hru najdeš na následujícím odkazu. Měla by fungovat na Chrome, Firefoxu a MS Edge.

💡 VÝZVA 💡 Zkus si na virtuálním ohni opéct virtuální párek a skóre se svojí přezdívkou odešli do tabulky výsledků.

11) Vlastní deskovka (12. 4. 2020)

Zkus vymyslet a vytvořit nějakou svoji deskovou hru z toho, co máte doma. Fantazii se meze nekladou a možností máš spoustu.

Může to být nějaká tvoje oblíbená karetní hra, ke které nakreslíš svoje vlastní ilustrace. Nebo co takhle vytvořit svoje vlastní Člověče nezlob se!? Nebo udělej nějakou hru, kterou jsi viděl třeba u kamaráda a tys po ní toužil/a. 😉Ale úplně nejlepší bude, když si vymyslíš svoje vlastní pravidla a hrací plán. Nemusí být složitý - můžeš začít se zakroucenou řadou políček a přidat speciální pole jako "jdi o X políček zpátky/dopředu" nebo "jedno kolo neházíš" (inspirovat se můžeš na obrázcích níže).

Hru pak dozdob podle sebe obrázky nebo samolepkami. Nemáte doma figurky? Tak použij kamínky, nebo třeba ořezávátko.Těšíme se, co všechno vymyslíte. Určitě je pak někdy doneseme všichni na schůzku, nebo uspořádáme další duhové deskohraní.

10) Mrkvový salát (9. 4. 2020)

Pro dnešek tu máme něco netradičního - ukážeme si, jak si udělat jednoduchý ale výtečný a zdravý mrkvový salát. Můžeš se do něj pustit s rodiči, ale určitě ho zvládneš i sám nebo se sourozencem a můžeš tak rodičům pomoct.


Všechny potřebné informace včetně obrázků najdeš v náseledujícím PDF:

💡 VÝZVA 💡 Vyzkoušej si salát udělat a napiš nám, jak vám chutnal nebo jestli jste do něj přidali ještě něco na e-mail koronahratky@gmail.com.

9) Spojovačka souhvězdí (7. 4. 2020)

V téhle aktivitě se podíváme na hvězdy a souhvězdí. Souhvězdí jsou skupiny hvězd, které ve vesmíru nemusí být ani blízko u sebe, ale od nás ze země vypadají, že tvoří nějaký obraz. Souhvězdí pozorovali už lidé ve starověku a některá z nich pojmenovali podle toho, co jim připomínaly.

V následujícím PDF najdeš několik nejznámějších souhvězdí tak, jak vypadají na obloze. Tvým úkolem je spojit hvězdy čarami tak, aby vznikl obrazec a podle něj pak zkusit poznat, o jaké souhvězdí se jedná. Některá možná poznáš zpaměti, ale určitě můžeš použít nějakou encyklopedii nebo internet.

Připomínají ti souhvězdí věci, podle kterých jsou pojmenované? Nám některá trochu ano, ale v některých to prostě nevidíme. 😅

💡 VÝZVA 💡 Vyřešené a pojmenované spojovačky vyfoť a pošli nám na e-mail koronahratky@gmail.com.

8) Kvíz "Poznej písničku" (5. 4. 2020)

A máme tu další poznávání. Tentokrát budeme hádat písničky, které často zpíváme u táboráku, ale nebude to tak jednoduché.

Uslyšíš jen kytarový doprovod, takže se musíš řídit podle tempa, akordů a rytmu. U každé ukázky budeš mít na výběr ze tří možností, tak si můžeš zkusit kousek každé písničky do nahrávky zanotovat a poznáš, která pasuje.

Pokud si nebudeš vědět rady, nic se neděje, některé jdou poznat hůř. V takovém případě zkus jednu z možností tipnout, třeba to vyjde. Stejně není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Dotazník najdete tu:

💡 VÝZVA 💡 Zkus v kvízu poznat co nejvíc písniček a před odesláním vyplň svoji přezdívku a aspoň první písmeno z příjmení.

7) Kvíz "Poznej vedoucícho" (1. 4. 2020)

Chcete vidět, jak vypadali vedoucí před x lety na duhových akcích? 📷 Mrkněte se, jací jsme byli fešáci. 😅 Poznáte (natipujete), kdo je kdo? 🌈


Dotazník najdete tu: 👉🏻 👉🏻 👉🏻 👉🏻 👉🏻 👇🏻

💡 VÝZVA 💡 Zkus v kvízu poznat co nejvíc vedoucích a vyplň svoji přezdívku.

6) Hra "Čísla" (31. 3. 2020)

Zahraj si doma hru, jako hráváme na akcích. Potřebuješ jen papír a nějakou fixovku, vyrobíš si kartičky, potom poprosíš někoho o roznesení kartiček a hra může začít.

Příprava:

Nejprve rozstříhej papír na několik obdélníků (třeba 5x7 cm), na které potom napiš čísla od 1 do 20. Popros například rodiče nebo sourozence, ať je roznese po pokojích vašeho domu. Musí ovšem dodržovat tyto pravidla: kartička musí být alespoň z půlky vidět, musí být položena číslem nahoru a být na viditelném a lehce dostupném místě (takže určitě NE do skříně pod hromádku oblečení, nebo přilepená na stropě). Pak už můžeš začít hrát.

Pravidla:

Urči si místo, které bude tvůj DOMEČEK. Budeš po domě hledat čísla a nosit je do domečku. Ale pozor! musíš je hledat postupně. Takže nejprve musíš najít 1 a odnést si ji, pak se vydáš hledat 2, a tak dál. Vždy u sebe můžeš mít pouze jednu kartičku.

Obměny a rady:

Tato hra se dá hrát i s písmenky. Můžete vyrobit dvě barevně odlišené sady a závodit s bráškou nebo sestřičkou, kdo rychleji najde celou svoji postupku. Můžete hrát třeba jen v pokojíčku, nebo i ve více místnostech. PS: nezapomeň nějak rozlišit 6 a 9 ;)

V případě, že byste si tento návod chtěli vytisknout, můžete si stáhnout pdf se stejným obsahem.

5) Bludiště (31. 3. 2020)

Na papír formátu A4 (normální papír do tiskárny) nakresli bludiště, které bude mít označený začátek a konec. Klidně nakresli několik druhů. Některé můžeš dát sourozenci nebo rodičům, aby se z něj vymotali. Ale nějaké si určitě schovej nevyplněné do desek či sešitu a později ho doneseš na schůzku, kde je okopírujeme a společně vyzkoušíme.

Jak na to?

Stačí nakreslit čtverec, který není zcela uzavřený. Okolo prvního čtverce se nakreslí druhý čtverec, který též není zcela uzavřený (jedno na kterém místě je otevřený). Kolem druhého čtverce se nakreslí třetí nedokončený čtverec. Postup se opakuje až do výsledného počtu čtverců. Do každého kromě vnitřního čtverce se udělá právě jedna přepážka.

Pokud chcete zkusit nějaké složitější tak nabízíme návod ze stránky

V případě, že byste si tento návod chtěli vytisknout, můžete si stáhnout pdf se stejným obsahem.

4) Balení batohu + poznávačka Žďáru a okolí (29. 3. 2020)

Dnešní aktivita má dvě části.

V první části si ukážeme, jak si správně sbalit všechny věci do batohu na akci. Vše potřebné najdete v následujícím PDF.

Další tipy včetně toho, co si na akci brát a jak správně batoh vybrat můžete najít na našich stránkách v obsáhlejším návodu. Pokud znáte (třeba i společně s rodiči) nějaké vlastní vychytávky, můžete se o ně podělit na naší facebookové skupině.

💡 VÝZVA 💡 V PDFku je opět modře vyznačený úkol. Pokus se ho splnit, výsledek vyfotit a poslat na e-mail koronahratky@gmail.com.

Ve druhé části si vyzkoušíte, jak dobře znáte Žďár a jeho nejbližší okolí.

V níže přiloženém odkazu najdete formulář, ve kterém se můžete pokusit poznat místa ve Žďáře a jeho okolí, která byste měli jako správní duháci znát. Pokud chodíte na víkendovky a výlety, budete to mít jednodušší. Pokud ale něco nebudete vědět, nic se neděje. Můžete zapátrat v kronikách z akcí, pohledat na internetu nebo se zeptat rodiče či sourozence. Důležité je, abyste si místa zapamatovali a třeba je poznali, až se na nich v budoucnu objevíte…

Pozn.: V tomto případě nám na mail nemusíte nic posílat, výsledky se nám ihned zobrazí.

3) Ruka nebo noha (27. 3. 2020)

Skákali jste někdy panáka? Tak tohle bude podobné. Hru si může zahrát celá rodina a určitě si u toho užijete spoustu legrace.

Pravidla hry a vše potřebné najdeš v následujícím PDF:

💡 VÝZVA 💡 Snaž se zaskákat bez chyby celou dráhu co nejrychleji. Můžeš si změřit čas a ten nám poslat na email koronahratky@gmail.com. Abychom ti uznali, že máš úkol splněný, pošli nám na email alespoň fotografii tvé dráhy, případně tebe, jak se snažíš.

2) Morseovka + KPZ (26. 3. 2020)

Pro dnešek tu máme dvě klasické zálesácké záležitosti. Naučíme se Morseovu abecedu a ukážeme si, jak má vypadat taková správná Krabička Poslední Záchrany. Pro některé z vás to bude možná opakování, ale věříme, že se třeba dozvíte něco nového.

Potřebné informace najdeš v následujícím PDF:

KPZka se ti může hodit kdekoliv, nezapomeň si ji přibalit na příští akci do batohu. A Morseovku určitě využiješ na některé hře, buď na akcích, nebo na táboře.

💡 VÝZVA 💡 V PDFku na tebe čeká i několik úkolů (jsou vyznačeny modře). Pokud se ti podaří je splnit, pošli nám odpovědi na e-mail koronahratky@gmail.com.

1) Vyrob si svůj deník (26. 3. 2020)

Jako první věc si vytvoříš takový tvůj deník, do kterého si budeš moct zapisovat správné odpovědi, poznámky a ukládat různé materiály.

Určitě doma najdete s maminkou nějaký starý sešit (nezáleží ani na barvě, ani velikosti, ani jestli má řádky nebo ne), nebo aspoň nějaké kroužkové nebo papírové desky. Určitě dobře poslouží i větší obyčejná obálka.

Teď je na tobě, jak si deník vyzdobíš, použij cokoliv, co doma najdeš. Můžeš použít barvy, samolepky, pastelky, fixky, lepidlo, knoflíky, balící papír, kusy látky, provázky …

Jestli tě nic nenapadá můžeš mrknout na náš malý návod a nechat se inspirovat.

💡 VÝZVA 💡 Až budeš mít deník ozdobený, pochlub se nám, jak se ti povedl. Vyfoť ho a fotku pošli na e-mail koronahratky@gmail.com.