Duhový most

Ráno jsme se o půl osmé vzbudili a začali se balit v oms byla snída...

Do další akce zbývá:

200920102011
201220132014
201520162017
201820192020
LedÚnoBře
DubKvěČer
ČrvSrpZář
ŘíjLisPro
Vypadá to, že ve Vašem prohlížeči kalendář nebude fungovat :( ...
Zkuste použít třeba Google Chrome

Kdo je na břézku?


Celkem 2 návštěvníci:

2 cizí návštěvníci

Kroniky z akcí 2018/2019

Účastníci: Ája, Beky, Big, Kačka, Kadli, Kamča, Kubča, Majda, Majkl, Mára, Marťan, Mia, Míra, Niky, Pasťa, Pepík, Poky, Šáry, Tadeáš, Thea, Žanda

Sobota 26.1.2019


SCÉNÁŘ NOČNÍ HRY JAK POROZUMĚT ŘEČI ZVÍŘAT,

aneb

PUTOVÁNÍ JIŘÍKA ZA ZLATOVLÁSKOU

Sraz účastníků 17:00 před Zimním stadionem. Doprovod – Žanda, Big.

Odchod skupiny směr Zámek po cyklostezce kolem Sázavy. Na stezce u fotbalového stadionu   vychází Jiřík a ptá se nás, co jsme zač a kam jdeme. I my se zeptáme, kam jde on. Odpoví nám, že je královský kuchtík Jirka a že ho vyhnal jeho král za trest, když ochutnal kousek podivné ryby, co vypadala jako had. Ta ryba měla kouzelnou vlastnost, že po požití člověk rozumí řeči zvířat. A Jirka má přivést králi Zlatovlásku, o které si povídali ptáčci. Jenže v téhle zimě spíš najde Ledovlásku, nebo rovnou umrzne… Ale my mu přece pomůžeme! Máme tady Zámek! Jirka nám dá ochutnat kousek té kouzelné ryby, abychom taky rozuměli řeči zvířat. A jde se.

Za dřevěným mostem, kde končila Sázavská regata, uslyšíme silně naříkající mravence (jen hlasy). Volají: pomoc, pomoc, nebo umrzneme, nestihli jsme se zavrtat a cesta domů nám zamrzla! Jiřík si ví rady. Rozděláme oheň a až země rozmrzne, mravenci se dostanou pod zem. Odhrneme sníh, nasbíráme klestí a rozděláme oheň. Pak Jirka řekne mravencům: tak kluci, honem, než to zase zamrzne. Děkujeme, děkujeme, a kdybys potřeboval, vzpomeň si na nás – volají černí kluci.

Skupina pokračuje dál po cykostezce. Přibližně u dalšího dřevěného mostu pod Bránským rybníkem slyšíme další naříkání: pomoc, pomoc, my malí krkavci (také jen hlasy) jsme vypadli z hnízda, neumíme létat a asi umrzneme. Na zemi uvidíme dvě krkavčata a nad nimi hnízdo. Jirka vyzvedne nejmenšího prcka a ten vrátí mláďata do hnízda. Až budete potřebovat, vzpomeňte si na nás, taky vám pomůžeme – volají z hnízda krkavci.

Pokračujeme dál na hráz Bránského rybníka, kde se na ledu zmítá zlatá ryba (hlas a někdo ji tahá na vlasci, aby se pohybovala). Pomoc, pomoc, cesta do vody mi zamrzla, asi tady uhynu, volá. Jiřík vstoupí na led a rybu zachrání a hodí ji do tekoucí vody. Ryba děkuje a slibuje, že mu taky pomůže, až bude potřebovat.

Pokračujeme dál kolem Táferny k bráně do Zámku a na druhé nádvoří k jelenům. Tady Jirka zabouchá na vrata a přichází starý král, otec Zlatovlásky. Jirka mu sdělí, že pro svého krále musí přivést Zlatovlásku. Dostane od krále tři úkoly, teprve potom si může jeho dceru odvést.

První úkol: moje dcera si hrála před školou a roztrhla si náhrdelník s perlami. Musíš ty perly najít, navléknout je na vlákno a přinést je. Nesmí ani jedna chybět. Jiřík jde před školu a hledá perly. Vzpomene si na mravence a jejich hlasy za pomoci duháků sbírají perly a navlékají na vlákno. Pak je přinese králi.

Druhý úkol zní: moje dcera se koupala v rybníku a smekl se jí z prstu vzácný prsten. Ten mi doneseš. Jiřík jde k rybníku – Bránskému hned před branou Zámku a povzdechne si. Jakpak bych tady našel prsten? Snad kdyby tady byla moje zlatá ryba. Však tu jsem, Jiříku, a nesu ti ten prsten (pohybující se ryba se plácá na ledu a Jiřík si od ní vezme prsten).

Všichni se vrací k druhému nádvoří a král říká třetí úkol: aby se moje dcera měla s tvým králem dobře, potřebuje živou a mrtvou vodu. Tu mi přineseš. Jirka si povzdechne – snad kdyby tu byli moji krkavci… Však tu jsme, Jiříku a neseme ti živou i mrtvou vodu. Je támhle na té větvi (první strom od vstupu do kostela Nanebevzetí). Jiřík vezme lahvičky a donese je králi.

Král tedy souhlasí, že Jiřík Zlatovlásku vyhrál, ale musí ji poznat. Každý jednotlivě pak odchází na první nádvoří k soše Panny Marie, kde jsou tři zakryté loutky. Král každému řekne, že má ukázat na Zlatovlásku. Objevuje se moucha, která radí, na kterou loutku má dotyčný ukázat, takže se vždycky trefí. Král dá každému za odměnu kousek z pokladu. Když se všichni vystřídají, přivede král skutečnou Zlatovlásku se zářícími vlasy a Jiřík si ji vede „domů“. Cestou se odpojí a odcházejí směrem k Zelené hoře a domů. Ostatní kolem silnice k Zimnímu stadionu.

Jiřík – Kadli, hlasy mravenců – Majkl, hlasy krkavců - Pasťa, hlas a pohyby zlaté ryby – Poky, starý král – Marťan, moucha – Beky, Zlatovláska – MíraJ

 

 

 

 

Big

< Zpět do kronik | Galerie Fotek