Velikonoční akce

Snídaně, úklid, párky, Hop skok, domů.

Do další akce zbývá:

201420152016
201720182019
202020212022
202320242025
LedÚnoBře
DubKvěČer
ČrvSrpZář
ŘíjLisPro
Vypadá to, že ve Vašem prohlížeči kalendář nebude fungovat :( ...
Zkuste použít třeba Google Chrome

Kdo je na břézku?


Celkem 4 návštěvníci:

4 cizí návštěvníci

Kroniky z akcí

Účastníci: Adam, Atomík, Big, Edit, Fany, Joží, Kubča, Leo, Mára, Mára, Niky, Sárinka, Šárka, Šíma, Sova, Staník, Žanda, Zuzka

Pátek 29.4.2022


Kolem Čeného lesa byl nachystaný dvoukilometrový okruh s úkoly a informacemi o čarodějnicích. Stezka byla přístupna od pátku do nedělě a mohl si jí projít kdokoliv. Nasledují části stánovišť:

ÚVODNÍ STANOVIŠTĚ

brzo doplníme

PRVNÍ STANOVIŠTĚ - Čarodějnická křížovka

Proč vlastně slavíme „čarodky“?

Noc z 30. dubna na 1. května může být také označován jako Filipojakubská noc, Noc čarodějnic, Valpuržina noc, nebo ________. Jedná se o svátek původem pohanský. Tradovalo se, že právě v tuto noc se na kopcích scházejí čarodějnice, které se domlouvají s ďáblem na tom, jak nejlépe škodit lidem. A právě proto se v tento večer pálí oheň. Toho se totiž čarodějnice bojí a utíkají před ním.

 

DRUHÉ STANOVIŠTĚ - Strašidelná osmisměrka

Kromě pálení ohňů bylo dalším typickým zvykem metání zapálených ____________ a nošení jejich ohořelých částí domů pro ochranu. Kromě toho se v souvislosti s nadcházejícím prvním májem stavěla _________, lidé si uklízeli hospodářství i _______ a umísťovali větvičky do oken za účelem ochrany.

 

TŘETÍ STANOVIŠTĚ - Bylinková zahrádka

Proč se lidé báli čarodějnic?

„Čarodějnice“ byly bylinářky, kořenářky nebo léčitelky a snažily se pomáhat ostatním. Někdy byly vnímány jako dobré, ale většinou se jich lidé spíše báli. Věřili, že čarodějnice ovládali temné kouzelné síly a vnímali je jako hrozbu. Jejich schopnosti pro ně byly nepochopitelné, a tak si mysleli, že čarodějnicím pomáhají démoni či dokonce sám ďábel.

 

ČTVRTÉ STANOVIŠTĚ - Magické runy

Upalování čarodějnic u nás

Čarodějnické procesy nebyly naštěstí v českých zemích příliš časté. Pověra o ________ a zlých magických ________ sem přišla ze Slezska a největší hon na čarodějnice probíhal na Šumpersku a Jesenicku. K posledním procesům tu došlo roku 1696. Od té doby už si mohl každý kouzlit, jak chtěl...

 

PÁTÉ STANOVIŠTĚ - Zeměpisné okénko

Věděli jste, že v některých zemích věří na čarodějnice dodnes?

I v této době pořád ale můžeme najít národy, které na zlé magické síly stále věří. Jsou zaznamenány případy, že k trestání lidí obviněných z čarodějnictví dochází v Indii, Papui Nové Guineji, Saúdské Arábii, Kamerunu, Haiti a na území Islámského státu.

 

ŠESTÉ STANOVIŠTĚ - Pavoučí síť

Věděli jste, že pavouci jsou symbolem moudrosti a kreativity?

Také se říká, že se často objevují u lidí, kteří zrovna hodně přemýšlejí o své budoucnosti. Pavouci jim mají připomenout, že by měli více myslet na sebe a své sny.

Pavouk je jedno z nejpracovitějších zvířat a totéž učí nás – jít si cílevědomě s vytrvalostí za svým.

SEDMÉ STANOVIŠTĚ - Růžový rituál

Jak jste už dozvěděli, čarodějnice a kouzelníci existují dodnes. Jsou to lidé, kteří mají velmi blízký vztah k přírodě. Zabývají se astrologií, čtením knih a psaním deníků. Sbírají bylinky, krystaly a ostatní dary naší země. Provádí rituály spojené s různými fázemi měsíce nebo ročními obdobími a někteří se dokonce věnují kouzlům.

Jedná se však o dobrá kouzla. Můžou vám například pomoct najít lásku, ochránit domov nebo třeba ulevit od nočních děsů a zajistit lepší spaní.

OSMÉ STANOVIŠTĚ - Kouzelné koště

Čarodějnice na koštěti, to je klasika. Moderní čarodějnice ho ovšem nepoužívají k létání, ale jako magický nástroj, který dokáže velké věci, třeba ochránit rodinu před neštěstím nebo z domu vymést zlo.

Kouzelným schopnostem košťat však nevěřili v dávných dobách jen čarodějnice, ale i naši předkové. Po svatbě si na ně například věšeli bílou a červenou pentli, aby jim manželství dlouho vydrželo. A když měli pocit, že se blíží něco špatného, posypali koště solí a postavili ho před dům, aby vše zlé odhánělo.

 

POSLEDNÍ STANOVIŠTĚ

Došli jste na konec Čarodějnické naučné stezky. Doufáme, že jste se aspoň trochu pobavili, prošli, potrápili hlavičky a třeba se i dozvěděli něco nového.

Na tomto stanovišti na vás čekají dva úkoly: jeden milý a jeden ještě milejší! Podepište se nám prosím do návštěvní knihy a přidejte vzkaz. Budeme rádi, když nám z Vašeho putování zašlete nějakou fotografii, buď do komentářů pod příspěvek na Facebooku, nebo na emailovou adresu carodejnice@azduha.cz. Děkujeme.

No a pokud budete chtít, samozřejmě si vezměte něco na zub nebo malý dáreček! Tyto poklady si ale musíte ještě najít.

Jsou ukryté v okruhu asi 10 metrů.

Snad jste dorazili dostatečně brzy a něco na vás ještě zbylo. :-D

Přejeme hezký den!

Žanda

< Zpět do kronik | Galerie Fotek