Čarodějnická stezka

Do návštěvní knihy se nám nakonec zapsalo krásných 220 účastní...

Do další akce zbývá:

201320142015
201620172018
201920202021
202220232024
LedÚnoBře
DubKvěČer
ČrvSrpZář
ŘíjLisPro
Vypadá to, že ve Vašem prohlížeči kalendář nebude fungovat :( ...
Zkuste použít třeba Google Chrome

Kdo je na břézku?


Celkem 2 návštěvníci:

2 cizí návštěvníci

Kroniky z akcí 2018/2019

Sobota 25.3.2023


Při prohlížení kalendáře šifrovaček a zvažování, co bychom mohli absolvovat, objevujemeněco nového – Pod kotlem. Není to zase tak daleko a v tom termínu zatím nic nemáme.Předpověď počasí není zrovna ideální. No snad nováčka Jirku hned na první šifrovačceneodradíme nějakým zákysem v hnusném počasí.

Po zaznění rohu se vrháme na startovní šifry. Tom okamžitě vidí v Básničce písničky, během chvilky je vyluštěno. Já s Hankou stříháme plástve (Workoholky) a skládáme. Zkouším vepsat abecedu, postupně z obou stran – nic. Hanka dle tvaru navrhuje klávesnici, je to tam! Zbytekprávě dokončuje osmisměrku. Prohlížíme, co zbylo. Tři různé znaky, to bude morseovka.Přímo to nic nedává. Ale nápis „otoč doleva“ napovídá, také „čárka“ je teď čárkou. Ale anitak to nevychází, podezřelý je i začátek - oddělovač. Zkoušíme to otočit doprava a bingo. Asi jsme se měli točit my a ne papír. Stíháme to ještě 3 minuty před koncem prvního limitu.Super :D.

Přicházíme na první stanoviště – Smajlící. Dost dlouho do toho koukáme, zkoušíme písničky,hlášky, ... Až Tom navrhuje „Nikdy, nebo navždy“. To by šlo a pak už je k Pelíškům kousek.Postupně doplňujeme a právě když začíná kapat, vyrážíme dál. Během přesunu přes Rozbahněné staveniště přestává pršet (byla to jen krátká přeprška).Druhá šifra – Letem světem. Ihned doplňujeme jména států. Všímáme si, že první písmena dávající abecedu, opravíme Arabské emiráty na Omán a to už pravítkem spojuju křížky podle abecedy. Co s tím, ale dál? Žádný rozumný obrázek to netvoří, úhly asi také ne (bylo by to moc nepřesné). Při kreslení poslední spojnice zkouším měřit délku – jsou to celé centimetry.Máme to!

U křížku vyzvedáváme další šifru – Zpoždění, ta by se Danovi líbila – miluje vlaky. Ihned pojmenováváme města. Rozebíráme začátek šifry. Kalendář – označena středa, asi začátek měsíce, ohýnek na sobotě – jasné, březen dnes 12 hodin. Hledáme spojení, ale kromě tohodo Brna nic nesedí (počet přestupů, čísla vlaků). To nebude 12, ale půlnoc. Hledáme spoj domů ze šifrovačky. Tuplem nic, po půlnoci v neděli nic rozumného nejede, jen vlak do Brna. Jdeme na to obráceně, výsledkem mají být souřadnice, a to někde poblíž (49,5.... 15,9....). Zpětně tedy nacházíme správný vlak do Brna a ignorujeme datum. Dohledáváme ostatní spoje. Ten kalendář jsme si vyložili špatně.

Vychutnáváme si nádherné okolí Zelené hory a okolo jezera docházíme k pětce – Olympiáda. Tom ihned hlásí průniky množin. Doplňujeme správná slova a vybereme písmena a pokračujeme. Nejrychleji vyluštěná šifra! U Pastelky vyzvedáváme Útržky. Ihned vidíme souvislost s předchozími šiframi. Po tom, co je vybalíme, je to jen chvilka než máme písmenka. Šipky ukazují dokola, ale kde je začátek? Bohužel si nevšimneme, že jedna šipka je trochu výraznější. Ale i tak po chvilce čteme UJordánku – to „u“ se čte dvakrát. Upřesnítko je 591 – to by mohlo být číslo popisné, ale v mapách není. Nevadí, to najdeme. Číslování domů ve Ždáru je opravdu zajímavé, ale číslopopisné to nebude. Po příchodu k rozcestníku U Jordánku 580 m už chápeme to 591. Je to blízká kóta. Záskok – velmi rychle nacházíme „puma – guma“. Princip je jasný, jen chvilku trvá najít všechna slova. Vyrážíme dál – zatím to jde podezřele snadno.

Vyzvedáváme šifru a usazujeme se na lavičce u ohniště, kterou právě opouští jiný tým se slovy, že tu „pěkně“ fouká. Listujeme deníčkem, docházíme k závěru, že je to popispořádného tahu. Úkolem je asi najít místo, kde ztratil peněženku. V textech je jakýsi popis cesty, tak to zkoušíme rekonstruovat. První text je celkem jasný. Kreslíme to do mapy. Druhý dává azimuty a vzdálenosti, to bude potřeba nakreslit pořádně. Opravdu je tu ukrutná zima.Po čtvrt hodině velím, že jdeme jinam, kde tak nefučí. Obcházíme stadion a začíná kapat. Nápad, že by to chtělo hospodu, je jednomyslně přijat. Hledáme, co je v okolí. Nejbližší je bowling, snad to tam funguje. Je tu dost plno, ale v rohu je jeden stůl s rezervací od 20hodin, to snad stihneme. Nad horkým čajem znovu procházíme deníček, nyní pečlivěji. Úvodní text navádí natrojúhelník a místo, které prošel vícekrát. Poctivě kreslím cestu z azimutů a délek (nevycházíto po cestách, ale budiž). Další text odkazuje na obchod naproti, dle mapy je tam albert,takže to je asi správně. Třetí a čtvrtý text zatím nic. Poslední text odkazuje na kino a od nějk restauraci AstraG (že by to bylo tam – ale kde je trojúhelník?). Tak to zkusíme pozpátku a už to máme! Odstavce odkazují na jména ulic, všechny dohledáváme. Jen místo V zahrádkách dáváme Barákova. Ale vcelku to nevadí. Tom zatím nachází „bílá – červená – bílá“, nechá nás chvílí hádat, než prozradí turistickou značku. Dnes má Tom svůj den. Vzápětí Hanka nachází morseovku, dokončujeme zákres trasy. Tučně vytištěná písmenka jsme sice nerozkódovali,ale trojúhelník je jasný, kousek cesty je zdvojený a upřesnítko nejbližší u řeky taky sedí.

Vyrážíme s přáním, že by už nemuselo pršet .Nejen, že během té hodiny a půl přestalo pršet, ale také přestalo foukat a vyjasnilo se. Svítíměsíc a hvězdy. Po cyklostezce pokračujeme dál a hodnotíme dosavadní postup a odhadujeme, kolik šifer nás ještě čeká. Po vyzvednutí šifry se přesouváme pod lampuk Penny. Okamžitě doplňujeme zbývající rozměry obdélníků A0 a zbytek v poměru odmocnina ze dvou (to, že to jsou formáty B a C nás nenapadá). Vždy první řádek každé částimi připomíná datum. Jen mi vadí, že rok je zapsán jednotlivými číslicemi a den jedním číslem.Přesto vypisujeme všechna data a Tom hlásí, to jsou data hokejových zápasů MS a olympiády. Hned doplňujeme zkratky států a skóre. Jen co dát do toho posledního řádku.Dle obrázků zkoušíme „zlatý hattrick“, což se tam skoro vejde (když zapomeneme jedno t). Ale není to ono. Tom opět skóruje – „rachna kachna“, to bude Rachůnek. Takže jména hráčůco vstřelili vítězný gól. Začínáme gúglit, ale to nám moc nejde. Verča dává dotaz, zdamůžeme přítele na telefonu? Ujišťujeme ji, že ano. Volá a hned získává odpovědi – opravdujsem nevěřil, že skutečně existují lidé, co si bezpečně pamatují, jaký se kdy hrál zápas, kolikto skončilo a kdo dával branky. Všechno sedí, jen Rolinek do čtvrtého řádku nepasuje.Podávám reklamaci s tím, že to je na 5 + 6 písmen, ale přítel na telefonu si je absolutně jistý,ale navrhuje, že první gól dával Jakub Klepiš. Teprve teď nám dochází, že to nejsou střelcivítězné branky, ale střelci na uvedené skóre. Vždyť nám tam ani nesedělo skóre hlášené přítelem na telefonu. Tajenka „cibule“, co s tím? Právě se vrací Jirka z Penny, kam si odskočilpro svačinku. Už z dálky na něj voláme, jestli koupil cibuli. Nechápe, co tím myslíme.Navrhujeme, že bychom asi měli koupit cibuli do toho guláše. Ještě chvilku na tímmudrujeme, než Verča najde v infu, že máme zadat heslo přímo do systému. Obratem je nám oznámeno, že to byla poslední šifra. Přicházíme do cíle, zadáváme cílové „heslo“, prohodíme pár slov s orgy a uzavíráme to parádním guláškem.

Heri

< Zpět do kronik | Galerie Fotek