JEDEM DO AFRIKY

čtvrtek 8.května 2003

Další výprava s cestovkou CIK CAK směřovala tentokrát na černý kontinent do Tanzanie a na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro.

Klasický odjezd vláčkem směr Bystřice nad Pernštejnem ještě nic nenasvědčoval, jakými útrapami projdeme. Z nádraží jsme prošli krásným klidným svátečním městem a zastavili se u jezera, kde byl zákaz koupání, lovu ryb, lovu kachen, znečišťování vody a podobné zákazy. Nic neobvyklého, kdyby to jezero nemělo v průměru tak tři metry. Tak u téhle “kaluže” nám Věrka vysvětlila, jak projdeme Etiopií plnou zvěře a hlavně hadů, kteří se nám nečekaně můžou zakousnout do jakékoli části. Hadi měli podobu kolíčku, který měl vyvolený cestovatel nenápadně připevnit na tělo jiné oběti. A tak si kdekdo liboval, jak si dává pozor a přitom měl hada za krkem…Ten, kdo si ho přinese na vrchol Kilimandžára, si může za “odměnu” skočit dolů…

Kousek za civilizací začalo pravé peklo. Africké slunce nemilosrdně začalo přitápět a my se začali koupat ve vlastní šťávě. Snesitelné to bylo v lese, z kopce, ale jen jsme začali stoupat do vrchu na otevřeném prostranství, změnili jsme se v upachtěné rudochy, prosolené vlastním potem. Tak to se Věrce povedlo – to byla ta pravá Afrika. Ale naštěstí jsme v dáli zahlédli nejvyšší vrchol – Kilimandžáro, na kterém kdosi vystavěl (světe, div se!) rozhlednu! Když už jsme byli skoro na dosah, museli jsme přejít pravou africkou poušť, po které se právě řítily dvě Tatry – to asi pan Loprais na své tradiční rallye z Paříže do Dakaru. Ba jo, to jen na vrchol u Karasína naváželi zeminu pro výstavbu nějakého zábavního supercentra. Ale toho prachu!!!

Když jsme dorazili až k rozhledně, chvíli jsme vydechli a prohlíželi si novostavbu a okolí. Hormlová si hnedka spálila pr.. (zadeček), když zkoušela dětskou skluzavku. Po zaplacení symbolického vstupného 1 Kč jsme vystoupali 129 schodů a byli na vrcholu. Paráda. Krásný rozhled a tak jsme s mapou v ruce komentovali okolí pro širokou veřejnost. “Napravo Harusák! Ne, to není Harusák, ten je na druhý straně! Támhle bude Vír a támhle ta vesnice je Vítochov. Jo s tím kostelíkem!” Když jsme to všechno přeříkali a pořídili pár snímků, seběhli jsme dolů do bufetu na ledové osvěžení.

Po odpočinku jsme přesně v půl deset odešli do rezervace na lov tropické zvěře. Jejich jména byla stejně těžká, jako jejich hledání. Pro někoho. Zelených kartiček nasbíral nejvíc Horst, který byl vyhlášen nejzkušenějším lovcem. Někdo nechytil nic, leda tak úžeh.

Nedalo se nic dělat, museli jsme pomýšlet na návrat. Věrka nasměrovala výpravu a svižným tempem to hrnula po silničkách směr nádraží. Nebylo moc času, tak jsme se ani nezastavovali a pekli se v tropickém slunci. Na začátku Bystřice jsme na sebe počkali, spočítali se, zhltli pár doušků vody a svižně na nádražíčko. Když jsme byli na dosah, zrovna přijížděl vláček. Věrka zavelela:”Tak ten musíme stihnout!!!” Nedalo se odmlouvat, tak jsme s vypětím všech sil doběhli na perón a naskákali do vozu. Bylo tam vedro k zalknutí. Naštěstí za jízdy trošku profukovalo, jinak bychom asi padli. Někdo nevychladl ani během cesty, tak jsme ve Žďáře ještě vypadali jak do ruda uvaření raci.

Byl to fajn výlet s pěkným cílem, ale hlavně se povedlo vytvořit atmosféru rozpálené rovníkové Afriky. Tak kam příště? - big –

Díky Bigu, pěkná práce, musíme Tě pochválit! Díky, díky, díky!

Zpět